ЦИКЛОВА КОМІСІЯ МУЗИЧНО-ТЕОРЕТИЧНИХ ДИСЦИПЛІН ТА МУЗИЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ І ФОЛЬКЛОРУ

Історія теоретичного відділу

Глибина теоретичних знань, розуміння особливостей епохи, рис стилю того чи іншого композитора, особливостей засобів музичної виразності є передумовою виховання грамотного, освіченого та ерудованого музиканта.

Формуванням теоретичної бази будь-якого фахового музиканта займаються викладачі теоретичних дисциплін.

Повноцінне забезпечення знаннями студентів у музичному коледжі з теоретичних та історичних дисциплін здійснює циклова комісія музично-теоретичних дисциплін, музичної літератури та фольклору.

Сучасна циклова комісія налічує семеро викладачів:

Колодій Р.В. – викладач-методист, голова циклової комісії,

Анікієнко Л.М. – викладач-методист,

Антонович О.П. – викладач вищої категорії,

Глібовицький І.С. – викладач-методист, кандидат мистецтвознавства,

Гусар М.В. – викладач вищої категорії,

Лісовенко Ю.Б. – викладач-методист, заступник директора з навчальної роботи,

Шиптур Б.В. – викладач вищої категорії, Заслужений діяч мистецтв України.

Крім того працюють двоє сумісників:

Палійчук І.С. – викладач вищої категорії, кандидат мистецтвознавства, доцент,

 Соломійчук О.Ю. – викладач-методист.

Робота циклової комісії музично-теоретичних дисциплін, музичної літератури та фольклору спрямована на формування грамотного та обізнаного музиканта, на розвиток його творчих здібностей та музичного світогляду загалом. Цьому сприяє робота всіх викладачів комісії, які сумлінно виконують свої обов’язки, якісно і професійно проводять заняття, прагнучи якнайповніше передати свої знання та навички майбутньому поколінню музикантів.

Дисципліни циклу:

сольфеджіо, теорія музики, гармонія, аналіз музичних творів, інструментознавство, світова музична література, українська музична література, фольклор.

За роки існування теоретичного відділу було випущено близько 300 спеціалістів, кращі з яких здобули вищу освіту в консерваторіях України та за її межами. Випускники теоретичного відділу працюють в різних навчальних закладах України та закордоном – в мистецьких школах, коледжах, інститутах, музеях. Отримавши міцну базу знань в нашому музичному коледжі, частина з них закінчили аспірантуру та захистили дисертації з питань української музики та музичного фольклору, отримавши вчений ступінь кандидата мистецтвознавства. Серед музикознавців із науковими званнями Шевчук О., Толошняк Н., Шнерх І., Заборовська Д., Костюк Н., Ярошенко І., Ничай Л., Глібовицький І.

А починалося все в далекі сорокові роки ХХ століття, коли закладалися підвалини сучасного викладання музично-теоретичних дисциплін, музичної літератури та музичного фольклору.

З 1939 року викладав  теоретичні дисципліни професор Сімович Роман Аполонович.

З 1948 року завідував циклом теоретичних дисциплін Мелех Володимир Іванович, який почав працювати в училищі з 1945 року.

Але поряд з ним  викладали інші, які теоретичні дисципліни мали як додаток до свого основного фахового навантаження: Атаман І.Д., Гетьман А.М., Диченко Г.М., Дмитренко Г.П.

З 1955 року музично-теоретичні предмети почав викладати Перес-Суарес Хуаніто, якого всі називали Володимиром Рафаельовичем., який працював по 1974 рік. Він керував відділом музично-теоретичних предметів.

У цьому ж році почав викладати Білан Микола Васильович, який працював по 1985 рік.

З 1959 року почала працювати Сенко Іванна Григорівна, яка викладала диригування і музичну літературу, а також завідувала кабінетом музичної літератури і народної творчості.

З 1959 по 1965 рік викладала гармонію, сольфеджіо, музичну літературу Скоріна Фріда Сергіївна.

З 1960 року погодинно почав викладати в училищі Созанський Юрій Степанович, оскільки працював завідуючим музичної частини Станіславського музично-драматичного театру. З 1960 по 1963 роки викладав Флис Володимир Васильович, якого пізніше перевели до Львова, спочатку в музичне училище, а потім до консерваторії.

У 1962 році вперше було зараховано на І курс теоретичного відділу п’ятеро студентів. Отже, з цього року починає відлік історія розвитку теоретичного відділу в музичному училищі.

З 1962 по 1964 рік теоретичні предмети викладав Адлер Юхим Степанович.

З 1963 року почав викладати Атаман Володимир Іванович, який працював в училищі до 1973 року, після чого був призначений директором Івано-Франківської ДМШ №1.

В цьому ж році (всього один рік) працював Мацієвський Ігор Володимирович за сумісництвом, він читав музичну літературу та аналіз музичних творів.

У 1964 році на роботу прийшла Сокальська Марія Остапівна, яка працювала по 1998 рік, після чого вийшла на пенсію. Переважно викладала у студентів хорового відділу.

З 1965 року (до 1967) теоретичні дисципліни викладав Капустін Володимир Михайлович.

З 1966 року почала викладати перша випускниця теоретичного відділуНазарова Марселла Олексіївна, яка очолила відділ у 1974 році після від’їзду Переса.

Мала в навантаженні всі теоретичні предмети, була добрим наставником для учнів, які згадують її змістовні та цікаві уроки.

У 1967 році прийшла на роботу Семчук Ярослава Степанівна, яка викладала елементарну теорію музики.

У 1969 році почала працювати Грабар Лідія Василівна, яка зосередила увагу на викладанні української та світової музичної літератури. Крім того викладала методику викладання музичної літератури, музичну критику, педагогічну практику з музичної літератури. У 2022 році вийшла на пенсію.

У 1970 році прийшла на роботу  Кравців Ольга Степанівна, яка у 1983 році очолила відділ. Вийшла на пенсію, зараз перебуває в США.

У 1973 році почала працювати Турянська Олександра Мар’янівна. Основними дисциплінами стають світова музична література та музичний фольклор. З ініціативи викладача Турянської О.М. в училищі створена кімната-музей Д.Січинського.

У 1974 році з педінституту прийшла викладати теоретичні дисципліни Старостенко Ася Олександрівна. Працювала до 1993 року. Також з цього року почали працювати в училищі Кундіус Ольга Григорівна та Васильєв Віктор Семенович.

В цьому ж 1974 році з педінституту прийшов Сметана Петро Миколайович. Викладав сольфеджіо, теорію, гармонію. Робив чисельні аранжування творів для виконання хором, симфонічним та духовим оркестром.

З 1975 року в училищі почали працювати Петрова Наталія Ґеорґієвна, Васильєва Олена Олександрівна, Ванькевич Ганна Іванівна.

У 1976 році на роботу прийшли Супрунюк Наталія Миколаївна, Шустикевич Іван Якович, Дувірак  Даґмара Андріївна та Амеліна Ніна Афанасівна.

З 1977 року почали працювати в училищі Лісовенко Юрій Борисович та Анікієнко Любов Миколаївна, які викладають дотепер. Окрім викладання музично-теоретичних дисциплін Лісовенко Ю.Б. є заступником директора, який організовує навчальний процес всього коледжу; Анікієнко Л.М. є активним дописувачем фундаментального видання «Українська музична енциклопедія».

З 1978 по 1994 рік зарубіжну музичну літературу викладала Новосельцева Марія Сергіївна.

У 1980 році почав викладати композицію Шиптур Богдан Васильович та теоретичні дисципліни Теодорович Сергій Феофанович.

У 1982 році прийшла на роботу Пузанкова Надія Миколаївна (працювала до 1984р.) та Волощак Галина Ігорівна (працювала до 1985р.).

У 1983 році  теоретичний відділ був поділений на дві комісії. Головою циклової комісії музично-теоретичних дисциплін стала Кравців О.С., головою предметної комісії музичної літератури стала Амеліна Н.А.

У 1984 році почала викладати Колодій Роксоляна Володимирівна, яка працює і до цього часу. Двічі очолювала комісію – у 1993-1995роках та з 2006 року до цих пір. Викладає теорію музики, сольфеджіо, гармонію, а раніше ще методику викладання сольфеджіо та педагогічну практику сольфеджіо.

У 1988   році разом з Старостенко А.Б. була поставлена дитяча опера М.Лисенка “Коза-дереза” з учнями школи педагогічної практики.

З 1985 року по 1991 рік на теоретичному відділі викладав Міщук Ігор Дмитрович, який з 1991 року працює у ЛССМ імені С.Крушельницької (м.Львів).

У 1987 році предметну комісію музичної літератури очолила Грабар Л.В.

З 1988 року почала викладати світову музичну літературу Максим’юк Галина Ярославівна.

З 1989 року (протягом двох років) працювала Гавалюк Роксолана Ігорівна, зараз працює у львівському фаховому музичному коледжі імені Станіслава Людкевича.

З 1991 року викладала світові музичну літературу Шевельова Тетяна Олексіївна

З 1993 року і до цього часу викладає світову музичну літературу та фольклор Глібовицький Ігор Софронович, а з 2022 року ще й українську музичну літературу. З 2006 до 2019 року очолював предметну комісію музичної літератури та фольклору.

З 1995 року і до цього часу світову музичну літературу викладає Антонович Олена Петрівна.

З 1997 року по 2000 рік працювала Матис Людмила Михайлівна.

З 2006 року почала працювати Палійчук Ірина Степанівна, яка у 2008 році перейшла на роботу в Інститут мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, тому зараз працює в коледжі як сумісник. Цього ж року як сумісник почала викладати Кочкодан Вікторія Петрівна.

З 2008 року на роботу до училища прийшла колишня випускниця Гусар (Деркач) Мар’яна Василівна, яка працює до цього часу. Викладає теорію музики, сольфеджіо та гармонію, крім того, займається аранжуванням різних творів, підсумком чого стало  видання збірки аранжувань «Музичні вітражі».

У цьому ж році за сумісництвом почала викладати Соломійчук Олександра Юріївна.

З 2019 року відбулося об’єднання циклової комісії музично-теоретичних дисциплін та предметної комісії музичної літератури та фольклору в єдину циклову комісію музично-теоретичних дисциплін, музичної літератури та фольклору, яку очолює Колодій Роксоляна Володимирівна.